Montáž cihlových obkladů

montaz_cihlovych_obkladuCihlové obklady patří k nejpoužívanějším venkovním obkladům. Dají se ale použít i v interiéru domu, administrativních prostorách, nebo například v restauračním zařízení. Jejich styl je tradiční, jednoduchý a seženete je za poměrně výhodnou cenu. V našem sortimentu si je můžete vybrat v podobě klasických cihlových pásků a obkladů s různým stínováním, nebo drsnějším reliéfem pro domácký, rustikální vzhled.

Cihlové obklady se vyrábí z materiálu na bázi lehkého betonu a lepí se po jednotlivých páscích, které musíte následně vyspárovat. Postup lepení a spárování však není nijak složitý a sepsali jsme ho pro vás do jednoduchého návodu. Na následujících řádcích se také dočtete jakou stavební chemii použít, abyste dosáhli perfektního výsledku. Než se však pustíte do práce, doporučujeme vám jednorázový nákup všech potřebných obkladů z jedné výrobní šarže. Díky tomu se vyhnete větším rozdílům v odstínech obkladů zakoupených později.


cihlaJak postupovat před montáží

  1. Změřte šířku a výšku vybraného prostoru a vypočtěte obsah v m2.
  2. K celkové výměře přičtěte 10% rezervu na prořezy.
  3. Objednejte potřebný počet balení obkladů.
  4. Nezapomeňte ani na vnější nebo vnitřní rohové obklady.
  5. Při montáži postupujte podle následujícího návodu a videa (v polštině).

Co budete potřebovat

MATERIÁLY NA PŘÍPRAVU PODKLADU

  • Penetrační prostředek
  • Ochranné rukavice
  • Krycí fólie na podlahu a nábytek
  • Odlamovací nůž
  • Malířská štětka
  • Kbelík

NÁSTROJE A MATERIÁLY K LEPENÍ

  • Lepicí tmel
  • Ozubené hladítko pro nanášení lepidla
  • Bruska s diamantovým kotoučem nebo pilka na železo
  • Vodováha, úhloměr, metr a tužka
  • Voda
  • Pěnová houbička

MATERIÁL NA SPÁROVÁNÍ

  • spárovací malta
  • míchadlo
  • vrtačka
  • kbelík
  • spárovací špachtle
  • štětec

NÁSTROJE A MATERIÁLY NA IMPREGNACI

  • Impregnace
  • Štětec nebo postřikovač
  • Krycí fólie na podlahu a nábytek

Montážní pokyny krok za krokem

1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Cihlové obklady můžete umístit na stěny z betonu, pórobetonu, sádrokartonu, cihel, tvárnic, nebo například Ytongu. Rovněž můžete obkládat jakékoliv zateplené zdivo. V tomto případě ale doporučujeme stěnu zesílit dle výpočtu projektanta. Podklad, na který chcete obklady instalovat, musí být vždy suchý, čistý, rovný a stabilní. Nejprve ze všeho si proto ověřte, zda stěna unese zatížení cihlovými obklady, a zda nepotřebuje vyspravit či očistit. Na povrchu byste neměli nechat žádný prach, mastnotu, nátěry z emulzních barev, akrylové omítky, sádrové stěrky, maziva, nebo proti-adhézní prostředky. A pokud se jedná o povrch s větší nasákavostí, doporučujeme ho navíc ošetřit penetrací, která zvýší přilnavost lepidla k podkladu.

2. LEPENÍ OBKLADŮ
Na lepení cihlových obkladů se vám bude v prvé řadě hodit lepidlo ELASTIK nebo MULTIELASTIK z naší nabídky. Tato mrazuvzdorná lepidla zaručí trvanlivý spoj a můžete je použít jak v exteriéru, tak i ve vnitřních prostorech. S lepení pak začněte odspodu, přičemž si na plochu nakreslete linii představující základní úroveň. Při montáži obkladů na celou fasádu si navíc nakreslete uzavřenou linii kolem celého domu. Ta vám potom pomůže při kreslení pomocných linek vodorovných i svislých. Poté můžete začít s lepením, nejprve vnějších rohů a následně s jednotlivými řadami cihel. Při lepení odstaňte veškeré nečistoty a nepřesnosti ze zadní části obkladu, naneste na něj lepidlo ozubeným hladítkem a připevněte ho na stěnu. Přebytečné, vytlačené lepidlo setřete ze spár a z obkladů co nejdříve pomocí houbičky a čisté vody.

V jednom pracovním kroku takto nalepte maximálně 5 vrstev tvarovek nad sebou a následně dodržte technologickou přestávku alespoň 12 hodin. Technologická přestávka je nutná, aby cihlové pásky dokonale přilnuly a celá konstrukce se nezbortila vlastní vahou. Takto pokračujte stále dokola, dokud nebudete mít hotovou celou stěnu. Pokud přitom potřebujete cihlové pásky řezat, použijte brusku s diamantovým kotoučem na kameny (na sucho). Přičemž cihlové pásky řežte a překládejte ideálně v 1/2 jejich délky podle přiloženého schématu.

Obklady vybírejte vždy z několika krabic zároveň. Docílíte tím rovnoměrného a originálního rozložení odstínu. Okolní teplota během lepení nesmí být nižší než 5 °C a vyšší než 25 °C. Stejné podmínky by měly být i 48 hodin po montáži. Na obklady také nenechte napřímo svítit slunce a foukat silnější vítr.

3. DILATAČNÍ SPÁRY
schema_2
Při lepení také dbejte na rozdělení obkladů objektovými dilatačními spárami. Poloha těchto spár by měla být přesně specifikována v projektové dokumentaci.

4. SPÁROVÁNÍ
Postup při spárování jsme pro vás připravili do samostatného návodu, nebo ho najdete na obalech spárovacích hmot. Nejdůležitější je spárovat ne dříve než 14 dní po montáži a úplném zaschnutí lepidla. Spárovací malta se nanáší do mezer mezi cihly s pomocí spárovací špachtle a spára se upravuje štětcem. Názorně je tento postup uveden ve videu níže. Přestože je v polštině, postup lepení i spárování cihlových obkladů je z něho zřejmý.

5. IMPREGNACE
Zvlášť pokud budete umisťovat cihlové obklady v exteriéru, je třeba ošetřit povrch impregnačním přípravkem. Impregnace pomůže udržet obklady čisté a odolné vůči různým povětrnostním podmínkám. Impregnaci nanášejte až po úplném zaschnutí lepidla, v případě fasády ideálně za 14 dní po dokončení lepení.

Podívejte se na ukázku pokládání cihlových obkladů (video v polštině)