Montáž kamenných obkladů

montaz_kamennych_obkladuNenajdete originálnější a lépe propracované obklady, než obklady kamenné. Pokud jste se proto rozhodli pro jejich montáž v domě, nebo na fasádě, gratulujeme vám ke skvělému vkusu! Štípané obklady z pískovce, břidlice nebo kvarcitu dodají vašemu interiéru či exteriéru dokonalý vzhled a na dlouhé desítky let si budete moci užívat jejich výjimečných vlastností - výborné izolace, nebo odolnosti vůči počasí, teplu, vlhkosti, slunci i mechanickému poškození.

Kamenné obklady se většinou nespárují. Prodávají se po tvarovkách ve tvaru písmene Z, které se přikládají k sobě tak, že nejsou vidět spoje. Dojem nepravidelnosti a celistvosti je díky tomu perfektní! I přesto však můžete najít obklady z kamene, které se podobně jako obklady betonové, prodávají po jednotlivých dlaždicích, a ty pak doporučujeme vyspárovat podle našeho návodu. Než se ale pustíte do práce, doporučujeme vám jednorázový nákup všech potřebných obkladů z jedné výrobní šarže. Díky tomu se vyhnete větším rozdílům v odstínech obkladů zakoupených později.


kamenJak postupovat před montáží:

 1. Změřte šířku a výšku vybraného prostoru a vypočtěte obsah v m2.
 2. K celkové výměře přičtěte 10% rezervu na prořezy.
 3. Objednejte potřebný počet balení obkladů.
 4. Nezapomeňte ani na vnější nebo vnitřní rohové obklady.
 5. Při montáži postupujte podle následujícího návodu a videa (v polštině).

Co budete potřebovat

MATERIÁLY NA PŘÍPRAVU PODKLADU

 • Penetrační prostředek
 • Ochranné rukavice
 • Krycí fólie na podlahu a nábytek
 • Odlamovací nůž
 • Malířská štětka
 • Kbelík

NÁSTROJE A MATERIÁLY K LEPENÍ

 • Lepicí tmel
 • Ozubené hladítko pro nanášení lepidla
 • Bruska s diamantovým kotoučem nebo pilka na železo
 • Vodováha, úhloměr, metr a tužka
 • Voda
 • Pěnová houbička

NÁSTROJE A MATERIÁLY NA IMPREGNACI

 • Impregnace
 • Štětec nebo postřikovač
 • Krycí fólie na podlahu a nábytek

Montážní pokyny krok za krokem

1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Před samotným lepením obkladů nejprve zajistěte, aby měla podkladová plocha správnou nosnost, stejnorodou strukturu, a byla rovná, čistá a suchá. Pokud je potřeba, pak ji dočistěte, aby na ní nezůstal žádný prach, mastnota, nebo vlhkost, a zbavte se všech starých nátěrů, emulzních barev, sádrové stěrky, nebo zbytků proti-adhézních prostředků. Na takto připravený podklad můžete lepit obklady. Pozor ale na povrchy s větší nasákavostí. Ty ještě ošetřete penetrací, která zvýší přilnavost lepidla k podkladu. A pokud se jedná o zateplené zdivo, pak bude navíc potřeba stěnu zesílit dle výpočtu projektanta. Jinak můžete bez obav obkládat stěny z betonu, pórobetonu, sádrokartonu, cihel, tvárnic, nebo například tvarovek značky „Ytong".

Obklady vybírejte vždy z několika krabic zároveň. Docílíte tím rovnoměrného a originálního rozložení odstínu. Okolní teplota během lepení nesmí být nižší než 5 °C a vyšší než 25 °C. Stejné podmínky by měly být i 48 hodin po montáži. Na obklady také nenechte napřímo svítit slunce a foukat silnější vítr.

2. LEPENÍ OBKLADŮ
Montáž obkladů začněte nalepením vnějších rohů, přičemž postupujte zdola nahoru. Rovinu první řady si vyměřte pomocí vodováhy a opěrné latě, na kterou pokládejte první obklady. Obklady berte z různých krabic, očistěte je od případné špíny a nerovností a ozubenou stěrkou na ně nanášejte lepidlo značky ELASTIK nebo MULTIELASTIK.  Pokud při položení obkladu vytláčíte lepicí tmel ven, odstraňte jeho přebytek houbičkou a čistou vodou. Takto postupujte, dokud nenalepíte 5 řad nad sebou a poté pokračuje až po 12hodinové technologické přestávce, při které lepidlo zatuhne, tvarovky přilnou k obkladu a zároveň zabráníte, aby celá konstrukce nesla přílišnou váhu nově položených obkladů. Pokud budete mezitím potřebovat tvarovky nařezat, použijte k tomu brusku s diamantovým kotoučem na kameny a tvarovky řežte v 1/3 jejich délky dle přiloženého schématu. Takto dosáhnete nejlepšího efektu celistvosti.

schema_13. DILATAČNÍ SPÁRY
Před montáží byste měli mít v ideálním případě vyhotovenou projektovou dokumentaci, která vám prozradí, kde je třeba dodržet dilatační spáry. Zpravidla to bývá po celcích obkladů v rozsahu 4x4 metry. A samozřejmě se nesmí zapomínat ani na objektové spáry.

4. IMPREGNACE
Kamenné obklady je nutné po ukončení prací ještě naimpregnovat. Zvláště v exteriéru je tato finální povrchová úprava nezbytná. Provedete to s pomocí impregnačního přípravku, který umožňuje udržet obklady v čistotě a zvýšit jejich odolnost vůči vlhkosti, UV záření a dalším povětrnostním podmínkám. S impregnací kamenných obkladů na fasádě počkejte ideálně alespoň 14 dní po dokončení lepení.

Podívejte se na video, jak se montují kamenné obklady (v polštině)

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.