Montáž sádrových obkladů

montaz_sadrovych_obkladuSádrové obklady jsou obklady lehké jako pírko určené pouze do interiéru. Vyrábí se ze syntetické tvrzené sádry s imitací ručně řezaného kamene v různých barvách a odstínech. Oproti skutečným přírodním kamenným obkladům je však pořídíte za mnohem výhodnější cenu. Na druhou stranu ale sádrové obklady nejsou tak pevné a odolné jako obklady kamenné, a proto nemohou být v interiéru umístěny například za krbem, kuchyňskou linkou, nebo v koupelně, kde by byly vystaveny nežádoucí vlhkosti a vyšším teplotám. Kdekoliv v obývacím pokoji, jídelně, ložnici, chodbě nebo třeba dětském pokoji se vám ale meze nekladou.

Montáž sádrových obkladů je díky jejich nízké hmotnosti poměrně jednoduchá. Nemusíte se nadmíru věnovat stabilizaci podkladu, aby zvládl zatížení obklady. Sádrové obklady se také nespárují. Montují se po obdélníkových páscích o velikosti cca 50 x 10 cm, nebo po tvarovkách ve tvaru písmene Z. Díky tomu nejsou téměř vidět spoje a snadno vytvoříte dojem nepravidelnosti.


sadraJak postupovat před montáží

  1. Změřte šířku a výšku vybraného prostoru a vypočtěte obsah v m2.
  2. K celkové výměře přičtěte 10% rezervu na prořezy.
  3. Objednejte potřebný počet balení obkladů.
  4. Nezapomeňte ani na vnější nebo vnitřní rohové obklady.
  5. Při montáži postupujte podle následujícího návodu nebo videa (v polštině).

Co budete potřebovat

MATERIÁLY NA PŘÍPRAVU PODKLADU

  • Penetrační prostředek
  • Ochranné rukavice
  • Krycí fólie na podlahu a nábytek
  • Odlamovací nůž
  • Malířská štětka
  • Kbelík

NÁSTROJE A MATERIÁLY K LEPENÍ

  • Lepicí tmel
  • Ozubené hladítko pro nanášení lepidla
  • Bruska sdiamantovým kotoučem nebo pilka na železo
  • Vodováha, úhloměr, metr a tužka
  • Voda
  • Pěnová houbička

NÁSTROJE A MATERIÁLY NA IMPREGNACI

  • Impregnace
  • Štětec nebo postřikovač
  • Krycí fólie na podlahu a nábytek

Montážní pokyny krok za krokem

1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Před montáží obkladů si ověřte, že má podkladová plocha potřebnou nosnost, stejnorodou strukturu, je rovná, čistá a suchá. V případě potřeby ji pak vysušte, očistěte od prachu, mastnoty, starých nátěrů, emulzních barev, akrylových omítek, sádrové stěrky apod. Podklad musí být také stabilní a schopný nést zátěž obkladů. U sádrových obkladů se však nemusíte přílišné zátěže obávat. Pozor dejte pouze u zatepleného zdiva, které by si vyžádalo doplňkové zesílení podle výpočtu projektanta. Podkladem jinak může být stěna z betonu, pórobetonu, sádrokartonu, cihel, tvárnic, nebo například Ytongu. Na všechny tyto povrchy můžete obklady rovnou lepit, pouze u povrchů s větší nasákavostí doporučujeme ještě ošetřit plochu penetrací, která zvýší přilnavost lepidla.

Obklady vybírejte vždy z několika krabic zároveň. Docílíte tím rovnoměrného a originálního rozložení odstínu. Okolní teplota během lepení nesmí být nižší než 5 °C a vyšší než 25 °C. Stejné podmínky by měly být i 48 hodin po montáži. Na obklady také nenechte napřímo svítit slunce a foukat silnější vítr.

2. LEPENÍ OBKLADŮ
Pokud budete montovat obklady i podél vnějších rohů, začněte právě s lepením rohových obkladů. Nejdříve si ovšem připravte pomocí vodováhy rovinu a připevněte pomocnou opěrnou lať, na kterou pak položíte první řadu obkladů. Postupujte odspodu nahoru. Lepidlo zvolte ideálně značky ELASTIK, které zakoupíte v našem obchodě. Následně si připravte rohové i klasické obklady, očistěte z jejich zadní strany jakékoliv nečistoty a začněte s lepením. Lepidlo nanášejte vždy na obklad, nikoli na stěnu, a to ozubeným hladítkem. Návod najdete i na obale lepidla. A takto postupujte, dokud nenalepíte 5 řad tvarovek nad sebou. Jestli potřebujete obklady řezat, použijte brusku s diamantovým kotoučem na kameny (na sucho) či pilku na železo. Nejlepšího efektu celistvosti přitom dosáhnete, když budete řezat a překládat obklady v 1/3 jejich délky dle následujícího schématu. Po nalepení 5 řad dodržte minimálně 12hodinovou technologickou přestávku a takto stále dokola. Tvarovky musí vždy dokonale přilnout a celá konstrukce nesmí nést přílišnou váhu. Pokud se lepidlo kdekoliv vytlačilo zpod tvarovek, odstraňte ho pomocí čisté vody. První opěrnou lať můžete mezitím sundat, ne však dřív jak za 3 hodiny od montáže první řady.

schema_13. DILATAČNÍ SPÁRY
Před montáží byste měli mít v ideálním případě vyhotovenou projektovou dokumentaci, která vám prozradí, kde je třeba dodržet dilatační spáry. Zpravidla se však doporučují rozdělit obklady spárami po celcích 4x4 metrů a samozřejmě nad podlahou.

4. IMPREGNACE

Impregnace je důležitá (a nezbytná) zvláště u venkovních obkladů. Také sádrové interiérové obklady však doporučujeme ošetřit impregnačním prostředkem, který udrží vaše obklady dlouho čisté. Obklady byste měli naimpregnovat nejlépe 14 dní po ukončení samotné montáže.

Podívejte se na názorné video k montáži sádrových obkladů (v polštině)